• 1990 - Doğu Almanya’da (Dresden) kurulu PETPLAN Baugesellschasft mbH faaliyete geçirilmiştir. Özellikle eski binaların onarım ve yenilenmesi faaliyetlerinde bulunan bu şirketin karşılaştığı yüksek talepten, 1992 yılında yine Dresden’de PETCOS Liegenschaftsverwaltungs und Dienstleistung GmbH’nin kurularak 3. Türk-Alman firması olarak gruba dahil olmuştur. 
 • 1990 - Azerittifak şirketi ile PETAZER ORTAK GİRİŞİM ŞİRKETİ Azerbeycan’da kurulmuştur. (1994 yılında hisseler ortaklara devredilmiştir.)
 • 1990 - PETOİL PETROL VE PETROL ÜRÜNLERİ ULUSLARARASI ARAMA VE İŞLETME ANONİM ŞİRKETİ Azerbaycan’da petrol konusunda yapılan çalışmaları yürütmek üzere kurulmuştur.
 • 1991 - Azerbaycan Ulusal Petrol Şirketi AZNEFT ile %50-50 paya sahip oldukları AZERPETOİL ORTAK GİRİŞİM ŞİRKETİ kurulmuş ve bu şirket yurt dışında petrol arama ve üretme hakkı elde eden ilk Türk şirketi olmuştur. BDT ülkelerindeki petrol ve doğalgaz imkanları nedeniyle bölgedeki çalışmalara ağırlık verilmiştir. 
 • 1991 - Bu çalışmaları desteklemek amacıyla, Rusya Fedarasyonu’na bağlı Başkırya Cumhuriyeti Ulusal Petrol Şirketi BAŞNEFT ile BAŞPETOİL ORTAK GİRİŞİM ŞİRKETİ oluşturulmuştur. 
 • 1992 - Frankfurt’ta Heppenheim Belediyesi’nin 202 konutluk inşaat ihalesini kazanan PETBAU Baugesellschaft mbH kurulmuştur.
 • 1993 - PETİMPEX DIŞ TİCARET VE YATIRIM LİMİTED ŞİRKETİ Bulgaristan’da Peteks A.Ş.nin Doğu Bloku ülkelerine olan ihracatını kolaylaştırmak için kurulmuştur.
 • 1993 - Kazakistan Jeoloji ve Doğal Kaynakları Koruma Bakanlığı, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve PETOİL A.Ş.’nin iştirakı ile, petrol aramak ve üretmek amacıyla KAZAKTÜRKMUNAY ORTAK GİRİŞİM ŞİRKETİ kurulmuştur.
 • 1993 - Sibirya’da alınan işlerin ve Almanya’daki faaliyetlerin gerektirdiği hizmetleri sağlamak üzere PETPROJECT Gesellschaft für Planung von Hoch-und-Tiefbau mbH kurulmuştur.
 • 1993 - KÖKSAL EĞİTİM VAKFI kurulmuştur.
 • 1994 - CAP-G şirketinin ortaklığı ile KARAKUDUKMUNAY ORTAK GİRİŞİM ŞİRKETİ Kazakistan- Akdau petrol sahasında petrol arama ve üretim faaliyetlerinde bulunmak üzere kurulmuştur. (1995 yılında hisseler ortaklara devredilmiştir.)
 • 1994 - PET TİCARET BÜROSU ile birlikte PET GIDA SANAYİ VE TİCARET ANOMİM ŞİRKETİ birleştirilerek PET SİGORTA ACENTALIĞI ANONİM ŞİRKETİ oluşturulmuştur.
 • 1995 - REGO Baugesellscahft mbH, faaliyetlerinin karlılığının azalmasıyla tasfiyeye alınan PETPLAN firmasından kalan imkanları değerlendirmek üzere kurulmuştur. 
 • 1996 - PETCOS-PETYA SAĞLIK TURİZMİ VE KÜR MERKEZİ ANONİM ŞİRKETİ, Petya Tatil sitesini daha iyi değerlendirmek amacıyla Almanya’daki şirketlerin katkısıyla yabancı sermayeyle kurulmuştur. Petcos-Petya Sağlık merkezi Türkiye’nin ilk diyaliz, kür, ve sağlık turizmini uygulamıştır.
 • 1997 - Birleştirilmesinde ve faaliyetlerinin devamında yarar görülmeyen şirketler tasviyeye tabi tutulmuşlardır. Dinamik bir yapıya, hızlı bir karar verme yeteneğine, çok zorunlu olmadıkça yabancı kaynak kullanmaksızın kendi özkaynakları ile faaliyetlerini yürütecek mali güce sahip olan PET HOLDİNG grubu şirketleri, değişen ve gelişen, sık sık ekonomik krizlerin yaşandığı ülkemizde şirketlerin faaliyet konularını ve ünvanlarını kısa sürede uygulanabilir ve kar sağlayabilir bir yapıya kavuşturmakta, ya da bu şirketlerin faaliyetlerini sona erdirmektedir. Bir zamanlar müşavirlik mümessillik şirketlerinin fon yaratarak lider şirket olduğu, zaman zaman Madencilik Şirketi’nin, 1990 yıllarının ilk yarısında İnşaat Şirketi’nin bu görevi gördüğü, bir süre İhracat Şirketi’nin fon yarattığı grubumuzda bu görevi şuan Petrol Şirketi taşımaktadır. Etkin ekonomik krizlerin yaşandığı Ülkemizde, Banka – Vergi – S.S.K. ve Piyasa borcu olmaksızın yaşamını sürdüren grubumuz ; ekonomik ve bürokratik yükleri azaltmak, vergi avantajlarını korumak, gerekli sinerjiyi yaratmak amacıyla PET DEMİR ÇELİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, PET TRANS ULUSLARARASI NAKLİYAT VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, PET MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK MÜMESSİLLİK ANONİM ŞİRKETİ ve PET SİGORTA ACENTALIĞI ANONİM ŞİRKETİ’ ni iltihak yoluyla infisahsız tasviyeye tabi tutarak PETEKS A. Ş. İle birleştirmiş, 1996 yılında ünvanı PETEKS PATENT MARKA İŞLEMLERİ VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ olan bu şirket ile PETMA MADENCİLİK İMALAT SANAYİ ve TİCARET ANONİM ŞİRKETİ’ de aynı yöntemle 1999 yılında PETKONTUR A. Ş. ile birleştirilerek PETKONTUR KONUT İNŞAAT TURİZM MADENCİLİK VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ yaratılmıştır. Keza 2003 yılında, PETCOS-PETYA SAĞLIK TURİZMİ VE KÜR MERKEZİ ANONİM ŞİRKETİ de PETKONTUR A. Ş. bünyesine alınarak infisahsız tasviye edilmiştir. 


 • Tarihçemiz...